Zajęcia pozalekcyjne


Świetlica

Na świetlicy uczniowie często wykonują prace z zakresu DIY („Do it yourself”) np. wykorzystując dary jesieni zrobili samodzielnie ozdoby do jesiennego wazonu. W pierwszym tygodniu roku szkolnego uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe spędzili wolny popołudniowy czas z farbami. Tematem ich prac plastycznych były jesienne drzewa.


Dzień włoski 22.11

W czwartek nasza szkoła zamieniła się w kawałek Włoch, a uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli w kulinarne i kulturalne podróże do tego malowniczego kraju. Dzień ten był wyjątkową okazją do poznania bogatej kultury włoskiej i wypróbowania tradycyjnych włoskich potraw. Była to świetna okazja, aby poszerzyć naszą wiedzę i zrozumienie świata.

Uczniowie zostali podzieleni na grupy, a każda grupa miała za zadanie przygotować tradycyjną włoską potrawę. W trakcie gotowania panowała radosna atmosfera, a zapachy unoszące się z pieca zachęcały do degustacji. Każdy miał okazję spróbować przygotowane potrawy i podzielić się swoimi wrażeniami. Było to nie tylko smakowanie pysznych dań, ale także nauka o tradycji włoskiego jedzenia i sposobie przyrządzania potraw.


Wakacje!

Ostanie dwa tygodnie zajęć świetlicowych minęły bardzo szybko. Dzieci wykonały wiele zadań: porządkowały szkolny ogródek, uprzątnęły szafki na czas wakacji, wykonały prace plastyczne o tematyce wakacyjnej na gazetkę świetlicową, wiele uwagi poświęcono bezpieczeństwu podczas wypoczynku. Nasi uczniowie czynnie uczestniczyli w zajęciach sportowych na basenie – dzięki wyjazdom szkolnym dzieci prezentują wysoki poziom umiejętności pływackich.

Świetliczanie sprawdzili się także jako kucharze, przygotowując w ostatnim tygodniu pizzę. W piątek 15.06 dzieci wzięły udział w uroczystych obchodach jubileuszu 25-lecia sformowania 21 Batalionu Dowodzenia. Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanym przez jednostkę wojskową pikniku, w ramach którego odbyła się m.in. nauka celowania na urządzeniu „Cyklop” i nauka strzelania. Zorganizowana została także ścieżka saperska, zjazd tyrolski, a dla sympatyków wojska wystawiony został sprzęt będący na wyposażeniu batalionu. Nie zabrakło również żołnierskiej grochówki. 22.06 wszystkie dzieci uroczyście pożegnały szkołę i świetlicę.


Kolorowy zawrót głowy

Zajęcia na świetlicy obfitowały w wiele ciekawych zadań. Dzieci poznawały znaczenie kolorów w swoim życiu. Określały jaki kolor wpływa na ich samopoczucie czy taż nastój. Wykonały z wyciętych rączek tęczę na oknie w sali świetlicy. Wskazywały swój ulubiony kolor, łączyły kolory– barwy zimne i ciepłe. Dzieci odkrywały urok kwitnących sadów, rozpoznawały gatunki drzew owocowych po kolorze i kształcie kwiatów. W ostatnim tygodniu maja uczniowie podkreślali ważną rolę matki, ojca w rodzinie, pogłębiali szacunek dla rodziców i osób starszych. Rozpoczęły się także prace w przyszkolnym ogrodzie, przygotowano ziemie i zasadzono roślinki. Podczas poniedziałkowych zajęć kulinarnych dzieci przygotowały kanapki z pastą jajeczną, zrobiły sałatki różnego rodzaju i koreczki. Uczniowie zrobili także duże postępy w pływaniu. Podczas zajęć na basenie pływają z deską, a nawet skaczą do wody.


Wiosna w sadzie

W majowych zajęciach świetlicowych uczniowie rozwijali poczucie piękna i harmonii w przyrodzie, poznawali gatunki drzew owocowych i nazywali je. Pogoda sprzyjała licznym spacerom i  obserwacji kwitnących drzew. Niemalże codziennie dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych na placu zabaw lub przed szkołą. Przeprowadzono także lekcje kulinarne, dzieci robiły domowy jogurt, warzyły ser oraz ubiły masło ze swojskiego mleka, a na upalne dni przygotowały lemoniadę. Zajęcia świetlicowe wzbogaciły środowe wyjazdy na basen do Rzeszowa.


Technika dawniej i dziś

W tygodniu 16-20.04 uczniowie w czasie zajęć świetlicowych rozwijali zainteresowania najnowszymi osiągnięciami technicznymi człowieka. Poznali największych twórców techniki,  rozmawiali o urządzeniach technicznych dawniej i dziś oraz prezentowali propozycje maszyn  przyszłości. Poniedziałek był dniem zmagań kulinarnych. Tym razem uczniowie podjęli się bardzo trudnego zadania – przygotowania kruchych ciastek z cukrem. Ciastka wyszły rewelacyjnie, smakowały wyśmienicie, jest to kolejna propozycja przepisu do tworzonej przez uczniów książki kucharskiej. Zajęcia na świetlicy uatrakcyjnił także środowy wyjazd na zajęcia sportowe na basenie.


Kwiecień-plecień

Uczniowie w ramach zajęć świetlicowych prowadzonych w kwietniu dokonywali obserwacji zmian zachodzących wiosną w przyrodzie. Obserwowali zmienną pogodę kwietniową, poznawali przysłowia związane z tym miesiącem. Rozpoczęto również poszukiwania przepisów do tworzonej przez dzieci książki kucharskiej. Podczas zajęć uczniowie poznali sposób na pozyskiwanie wody brzozowej oraz sadzono cebulkę na świeży szczypiorek. Wykonano różne formy przestrzenne z materiałów papierniczych o tematyce wiosennej m. in.: wiosenne drzewko z rolek papieru, bibuły i gałązek, przebiśniegi z bibuły. Z kolei z drewna, słomy, patyczków i bambusa uczniowie wykonali hotel dla pożytecznych owadów w ogrodzie. Często prowadzone były gry i zabawy z piłką, zabawy na świeżym powietrzu na szkolnym placu zabaw. Odbyły się także zajęcia na basenie, które uatrakcyjniły zajęcia świetlicowe.